Urostómia


Urostómia: Močové ústrojenstvo

Pri každej konzumácii jedla a pri pití si organizmus z potravy odoberá všetky zvyškové či odpadové látky. Močovina ako látka vylučujúca nadbytočný dusík je krvným obehom zhromažďovaná v obličkách.

Obličky produkujú moč, ktorý je odvádzaný močovodmi do mechúra.

Pri naplnení mechúra dáva nervový systém signál k jeho vyprázdneniu prostredníctvom močovej trubice von z tela.

urostómia-trakt

1 Obličky , 2 Močovody, 3 Mechúr, 4 Močová trubica

Čo je urostómia? Ako vyzerá?

Založenie urostómie znamená prerušenie a vyvedenie močového ústrojenstva na brušnú stenu.

V priebehu chirurgického zákroku operatér odpojí močovody od mechúra a všije ich do odobratej časti tenkého čreva. Jeden koniec tenkého čreva je zaslepený, druhý koniec vyvedený ako stómia na brušnú stenu.

Urostómia býva zvyčajne vyvedená na pravej strane brušnej steny. Pokiaľ je to možné, stómia by mala byť umiestnená mimo jaziev a kožných záhybov.

Pred operáciou Vám ošetrujúci personál zvyčajne vyznačí miesto možného budúceho umiestnenia vývodu, ktorý by kvôli jednoduchšiemu ošetreniu a výmene pomôcky mal byť na viditeľnom mieste. S ohľadom na špecifiká chirurgického výkonu však môže byť vývod založený na inom mieste.

Po vytvorení stómie bude moč odchádzať samovoľne do priloženého stomického vrecka bez prirodzeného nutkania na močenie.

Ileálny vývod
1 Obličky, 2 Močovody, 3 Stómia

Ako vyzerá?

Stómia sa podobá sliznici v ústach. Je jemná, vlhká, zafarbená do ružovočervena a zvyčajne vyčnieva nad povrch brušnej steny.

Stómia nie je citlivá či bolestivá na dotyk.

Stómia nemá nervové zakončenia a nie je preto citlivá alebo bolestivá na dotyk. Po operácii dochádza často k opuchu, ktorý však postupne mizne a veľkosť stómie sa zmenšuje. Malé stehy na okraji stómie sa rozpustia.

Prečo mám urostómiu?

S dôvodmi pre chirurgický zákrok a tiež s tým, či bolo nevyhnutné odstrániť močový mechúr, Vás zoznámi Váš ošetrujúci lekár.

S dôvodmi pre chirurgický zákrok Vás zoznámi Váš ošetrujúci lekár.

Nosenie ileostomického vrecka

Stomické vrecká majú adhezívnu vrstvu, ktorá spoľahlivo a bezpečne priľnie na brušnú stenu v okolí stómie. Vrecká vďaka svojmu tvaru a farbe nie sú pod bežným oblečením prakticky viditeľné.

Pri výbere vrecka sa môžete rozhodnúť medzi niekoľkými typmi a veľkosťami. Všetky urostomické vrecká majú bezpečnostnú chlopňu, ktorá bráni zatekaniu moča naspäť k stómii a tiež pohodlný výpustný ventil.

Materiál vreciek umožňuje kúpanie a sprchovanie bez rizika ich odlepenia či poškodenia.

Pri výbere vrecka si môžete vybrať z niekoľkých typov a veľkostí.

Po operácii

V pooperačnom období Vám sestra (ošetrujúci personál)  pravdepodobne vyberie priehľadné vrecko, aby sa dala stómia ľahko kontrolovať. Po operácii často dochádza k opuchu, ktorý postupne mizne a veľkosť stómie sa zmenšuje.  

Po operácii budete spočiatku cítiť únavu. Nezabudnite, že každý sa s novou životnou situáciou vyrovnáva po svojom a že psychická a fyzická rekonvalescencia Vám zaberie určitý čas.

Kedy začne stómia normálne pracovať?

Stómia začína pracovať hneď po operácii. Po 7 až 10 dňoch Vám odstránia stenty. Spočiatku môže byť moč zafarbený do červena a obsahovať hlien. Netreba sa tým znepokojovať, farba sa postupne vráti do normálu.

Vzhľadom na to, že v priebehu chirurgického zákroku bola na vytvorenie vývodu použitá časť tenkého čreva, môže po operácii dočasne dôjsť k zápche a po obnovení funkcie čreva sa môže objaviť aj krátkodobá hnačka.

Stómia začína pracovať bezprostredne po operácii.

Aký typ vrecka budem používať?

V pooperačnom období Vám stomasestra pravdepodobne odporučí výpustné priehľadné vrecko a naučí Vás ho vyprázdniť a znova uzavrieť. Neskôr je vhodné používať výpustné béžové vrecko s krycou chlopňou.

Urostomické vrecko – predná a zadná strana
Urostomické vrecko – predná a zadná strana

Výmena vrecka

Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka, ktorý by mal byť čo najjednoduchší. Urostómia pracuje priebežne vo dne aj v noci. Vrecko je najlepšie vymeniť skoro ráno, keď z tela odchádza menej moču.

Vopred si pripravte potrebné pomôcky:

  • nové vrecko
  • papierové vreckovky
  • nožnice a vystrihovaciu šablónu (ak potrebujete)
  • teplú vodu
  • plastové vrecko na odpad

Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka.

Príprava nového vrecka

Prekreslite tvar stómie na šablónu na zadnej strane vrecka či podložky a opatrne vystrihnite požadovaný otvor. Je dôležité, aby otvor čo najlepšie zodpovedal veľkosti a tvaru stómie a nedochádzalo tak k podráždeniu nechránenej pokožky.

 pomucky-ileo vystrihnutie1

 

Odstránenie vrecka

Najprv vrecko vyprázdnite a potom odstráňte postupným jemným ťahom za adhezívnu vrstvu smerom dolu. Vrecko uzavrite preložením lepiacej vrstvy a vložte do plastového obalu. Teplou vodou a obrúskom umyte okolie stómie.

odstranenie-ileo

Nasadenie vrecka

Najprv starostlivo osušte pokožku.
1 Odstráňte z adhezívnej vrstvy vrecka ochrannú fóliu.
2 Preložte vrecko na polovicu, priložte spodnú časť k stómii a postupne smerom hore pritlačte na pokožku.
3 Vyhlaďte prípadné záhyby.

Nasadenie vrecka 1 Nasadenie vrecka 2 Nasadenie vrecka 3  

Vypúšťanie a čistenie

Postupne odlepte obe krídelká, rozbaľte výpust a vrecko vyprázdnite do toalety. Pred uzavretím výpust očistite papierovým obrúskom alebo toaletným papierom. Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka.

Otvorenie-ileo Vypustenie-ileo Čistenie-ileo

Ako často budete musieť vrecko meniť? 

Častosť výmeny je individuálna, vrecko je však potrebnévyprázdňovať pomocou výpustného ventilu 6-krát až 8-krátdenne. Pre pokojný spánok môžete na noc vrecko pripojiťna nočné zberné vrecko.

Likvidácia použitého vrecka

Obsah vrecka vyprázdnite do toalety a odhoďte do odpadu.

NIKDY vrecko nevyhadzujte do toalety!

 

Typy stomických pomôcok

Dostupné sú dva druhy pomôcok:

Jednodielny systém

Adhezívna vrstva je súčasťou vrecka, ktoré sa prikladá priamo na pokožku.

Jednodielny systém uro

Dvojdielny systém

Vrecko aj adhezívna vrstva (podložka) sú oddelené a spájajú sa pomocou plastových krúžkov či prilepením. Podložku nieje potrebné odstraňovať pri každej výmene vrecka.

Dvojdielny systém uro

Pred prepustním z nemocnice Vám ošetrujúci lekár či  sestra pomôžu vybrať vhodnú pomôcku a poradia Vám, kde si môžete pomôcky vyzdvihovať.

Infekcia močového ústrojenstva

pitny rezim

Po vyvedení urostómie sa zvyšuje riziko infekcií močového ústrojenstva. Je nevyhnutné, aby ste v priebehu dňa konzumovali dostatočné množstvo tekutín a zabránili tak dehydratácii. Odporúča sa vypiť 2 až 3 litre vody denne.

Je nevyhnutné, aby ste v priebehu dňa pili dostatočné množstvo vody a zabránili tak  dehydratácii

Ak má moč tmavú farbu, je to prejav dehydratácie. V takomto prípade by ste mali zvýšiť príjem tekutín. Ak je moč zakalený, môže ísť o infekciu močového ústrojenstva. V takomto prípade ihneď navštívte Vášho lekára, ktorý odoberie vzorky a zistí, či ide o infekciu alebo neškodný hlien v moči.