Ileostómia


Ileostómia: zažívací trakt

Pri každom konzumovaní jedla či pití potrava putuje pažerákom do žalúdka, ktorý ju rozdrví na malé čiastočky a žalúdočné šťavy ju potom rozložia do tekutej formy.

Obsah žalúdka sa dostáva do tenkého čreva (ileum). Tu sa začína proces trávenia. Telo absorbuje dôležité živiny, ktoré sú zdrojom energie a zabezpečujú tvorbu a rast nových buniek.

Po ukončení tohoto procesu sú nestrávené zvyšky potravy presunuté do hrubého čreva (kolon), kde dochádza k vstrebávaniu (absorpcii) tekutín a zahusťovaniu črevného obsahu.

Vďaka neustálemu pohybu svalov v stene čreva sa jeho obsah posúva až ku konečníku a ako stolica análnym otvorom von z tela.

Kolostómia-zažívací-trakt

1 Žalúdok, 2 Tenké crevo, 3 Hrubé crevo, 4 Konecník, 5 Análny otvor

Čo je to ileostómia? Ako vyzerá?

Pri tomto chirurgickom zákroku je zažívací trakt prerušený a tenké črevo je vyvedené otvorom v brušnej stene.

Ileostómia býva obvykle vyvedená na pravej strane, podľa potreby niekedy aj na ľavej strane brušnej steny. Ak je to možné, stómia by mala byť umiestnená mimo jaziev a kožných záhybov.

Pred operáciou Vám ošetrujúci personál zvyčajne vyznačí miesto možného budúceho umiestnenia vývodu, ktorý by kvôli jednoduchšiemu ošetreniu a výmene pomôcky mal byť na viditeľnom mieste. S ohľadom na špecifiká chirurgického výkonu však môže byť vývod založený na inom mieste.

Po vytvorení stómie budú črevný obsah a plyny odchádzať samovoľne do priloženého stomického vrecka.

Ako vyzerá?

Stómia sa podobá sliznici v ústach. Je jemná, vlhká, zafarbená do ružovočervena a zvyčajne vyčnieva nad povrch brušnej steny.

Stómia nemá nervové zakončenia a nie je preto citlivá alebo bolestivá na dotyk. Po operácii dochádza často k opuchu, ktorý však postupne mizne a veľkosť stómie sa zmenšuje. Malé stehy na okraji stómie sa rozpustia.

Stómia nie je citlivá či bolestivá na dotyk.

Prečo mám ileostómiu?

S dôvodmi pre chirurgický zákrok a tiež s tým, či bola stómia založená ako dočasná alebo trvalá, Vás zoznámi Váš ošetrujúci lekár.

Terminálna ileostómia

Je obvykle výsledkom odstránenia hrubého čreva. Tenké črevo je vyvedené na povrch brušnej steny. Terminálna ileostómia môže byť trvalá aj dočasná.

Dôvody pre chirurgický zákrok Vám objasní Váš ošetrujúci lekár.

terminálna-ileostómia-1  terminálna-ileostómia-2

Terminálna kolostómia
Hrubé črevo 1
Kolostómia 2
Konečník 3
Análny otvor 4
Stómia 5

Dvojhlavňová ileostómia (dočasná)

Dvojhlavňová ileostómia sa zvyčajne vytvára ako ochrana chirurgického spojenia na hrubom čreve (anastomózy), kedy z dôvodu ochorenia či nepriechodnosti bola časť čreva odstránená. Pri tomto zákroku je na povrch brušnej steny vytiahnutá kľučka tenkého čreva, ktorá je potom otvorená.

Chirurgický zákrok

Na tomto obrázku Vám ošetrujúci personál ukáže, na ktorejčasti čreva bude alebo bol prevedený zákrok.

Dvojhlavňová ileostómia 1  Dvojhlavňová ileostómia 2

Nosenie ileostomického vrecka

Vrecko určené na zachytávanie črevného obsahu sa po operácii stane Vašou trvalou pomôckou. Po zákroku bude mať črevný obsah redšiu formu než ste boli zvyknutý pred operáciou. Na hustotu črevného obsahu môže vplývať aj diéta, ožarovanie alebo lieky podávané v priebehu terapie.

Stomické vrecká majú adhezívnu vrstvu, ktorá spoľahlivo a bezpečne priľnie na brušnú stenu v okolí stómie. Ileostomické vrecká sú tiež vybavené filtrom pre likvidáciu pachov črevných plynov a vďaka svojmu tvaru a farbe nie sú pod bežným oblečením prakticky viditeľné.

Materiál vreciek umožňuje kúpanie a sprchovanie bez rizikaich odlepenia či poškodenia.

Stomické vrecká majú adhezívnu vrstvu, ktorá spoľahlivo a bezpečne  priľnie na brušnú stenu v okolí stómie.

Po operácii

V pooperačnom období Vám sestra (ošetrujúci personál) pravdepodobne vyberie priehľadné vrecko, aby sa dala stómia ľahko kontrolovať. Po operácii často dochádza k opuchu, ktorý postupne mizne a veľkosť stómie sa zmenšuje.

Ak sa lekár rozhodne pre dvojhlavňovú stómiu, býva podložená plastovým mostíkom, ktorý počas prvých dní po operácii bráni zanoreniu črevnej kľučky pod brušnú stenu. Odstránenie mostíka je rýchle a bezbolestné.

Po operácii budete spočiatku cítiť únavu. Nezabudnite, že každý sa s novou životnou situáciou vyrovnáva po svojom a že psychická a fyzická rekonvalescencia Vám zaberie určitý čas.

ileo-poo-1  ileo-poo-2
Terminálna a dvojhlavňová ileostómia krátko po operácii

Kedy začne stómia normálne pracovať?

Stómia začína pracovať zvyčajne v priebehu niekoľkých dní po operácii.

Obsah čreva je tekutý, niekedy silno zapácha a odchod črevných plynov je hlasný. Netreba sa znepokojovať, je to bežné. S vyváženou diétou sa pohyb čreva postupne zosilní a hlasný odchod plynov postupne zoslabne.

Ak Vám pri operácii nebol odstránený konečník, odchádzajú z neho niekedy hlieny či unikajú plyny. V tomto prípade použite toaletu ako zvyčajne.

Stómia začína pracovať zvyčajne v priebehu niekoľkých dní po operácii.

Aký typ vrecka budem používať?

V pooperačnom období Vám stomasestra pravdepodobne odporučí výpustné priehľadné vrecko a naučí Vás ho vyprázdniť a znova uzavrieť. Neskôr je vhodné používať výpustné béžové vrecko s krycou chlopňou.

Výpustné vrecko
Výpustné vrecko

Výmena vrecka

Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka, ktorý by mal byť čo najjednoduchší. Najlepší čas na výmenu vrecka je vtedy, keď nie je stómia aktívna. Teda nie krátko po jedle.

Vopred si pripravte potrebné pomôcky:

  • nové vrecko
  • nožnice a vystrihovaciu a šablónu (ak je potrebné)
  • papierové vreckovky
  • teplú vodu
  • plastové vrecko na odpad

Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka.

Príprava nového vrecka

Prekreslite tvar stómie na šablónu na zadnej strane vrecka či podložky a opatrne vystrihnite požadovaný otvor. Je dôležité, aby otvor čo najlepšie zodpovedal veľkosti a tvaru stómie a nedochádzalo tak k podráždeniu nechránenej pokožky. Niektoré vrecká majú už predstrihnutý otvor.

 pomucky-ileo vystrihnutie1

Uzavretie výpustu vrecka

Vrecko položte adhezívnou vrstvou dolu a výpustom od seba. Preložte výpust vrecka 3x smerom k sebe, až sa objaví pásik suchého zipsu. Potom priložte krídelká uzáveru a pevne pritlačte.

Uzavretie výpustu vrecka ileo

Odstránenie vrecka

Najprv vyprázdnite obsah vrecka do toalety. Vrecko alebo podložku odstráňte postupným jemným ťahom za adhezívnu vrstvu smerom dolu, pokožku pritom pridržiavajte prstami. Vrecko uzavrite preložením lepiacej vrstvy a vložte do plastového obalu. Teplou vodou a obrúskom umyte okolie stómie.

odstranenie-ileo

Nasadenie vrecka

Najprv starostlivo osušte pokožku.
1 Odstráňte z adhezívnej vrstvy vrecka ochrannú fóliu.
2 Preložte vrecko na polovicu, priložte spodnú časť k stómii a postupne smerom hore pritlačte na pokožku.
3 Vyhlaďte prípadné záhyby.

Nasadenie vrecka 1 Nasadenie vrecka 2 Nasadenie vrecka 3  

Vypúšťanie a čistenie

Postupne odlepte obe krídelká, rozbaľte výpust a vrecko vyprázdnite do toalety. Pred uzavretím výpust očistite papierovým obrúskom alebo toaletným papierom. Postupne si sami vytvoríte vlastný systém výmeny vrecka.

Otvorenie-ileo Vypustenie-ileo Čistenie-ileo

Ako často budete musieť vrecko meniť? 

Ako často si vrecko vymeníte, je individuáne, vrecko však vyprázdňujte niekoľkokrát denne a vždy skôr, než je celkom naplnené.

Likvidácia použitého vrecka

Obsah vrecka vyprázdnite do toalety a odhoďte do odpadu.

NIKDY vrecko nevyhadzujte do toalety!

 

Typy stomických pomôcok

Dostupné sú dva druhy pomôcok:

Jednodielny systém

Adhezívna vrstva je súčasťou vrecka, ktoré sa prikladá priamo na pokožku.

Jednodielny systém ileo

Dvojdielny systém

Vrecko aj adhezívna vrstva (podložka) sú oddelené a spájajú sa pomocou plastových krúžkov či prilepením. Podložku nieje potrebné odstraňovať pri každej výmene vrecka.

Dvojdielny systém ileo

Pred prepustním z nemocnice Vám ošetrujúci lekár či  sestra pomôžu vybrať vhodnú pomôcku a poradia Vám, kde si môžete pomôcky vyzdvihovať.